PP modelis

Pārmaiņu pilsētas (PP) ir kustība, kas pēdējos 5 gados guvusi plašu ievērību Lielbritānijā, ASV, Kanādā un Austrālijā, kur darbojas jau vairāk nekā 450 pārmaiņu pilsētas. Ideja balstās uz zinātnieku brīdinājumiem par naftas izsīkšanas un klimata pārmaiņu draudiem, kas radīs visaptverošas pārmaiņas – jo īpaši industriāli attīstītajās valstīs. Pārmaiņu pilsētas radošā un unikālā veidā novērš šos riskus, īstenojot dzīvē slaveno principu – domāt globāli, rīkoties lokāli.

Pārmaiņu pilsēta ir kādas konkrētas apdzīvotas vietas (pilsētas rajona, mazpilsētas, ciemata, lauku reģiona utt.) iedzīvotāju pašorganizēšanās, kuras galvenie uzdevumi ir:

 • veicināt neatkarību no naftas un citiem fosilajiem energoresursiem;
 • samazināt CO2 un citu gāzu izmešus, kas ietekmē globālās klimata pārmaiņas.

Lai īstenotu uzdevumus, jādomā, kā:

 • veicināt patēriņu tuvāk dzīvesvietai;
 • veicināt ražošanu tuvāk dzīvesvietai;
 • veicināt maksājumus tuvāk dzīvesvietai;
 • radīt vietēju energoapgādes infrastruktūru;
 • mācīt un atjaunot cilvēkiem sadzīves prasmes;
 • nodrošināt vietēju pārtikas apgādi;
 • izstrādāt energopatēriņa samazināšanas plānus;
 • nodrošināt vietēju veselības aprūpi;
 • radīt vietēju sistēmu preču un pakalpojumu maiņai.

Īsāk sakot, PP iniciatīva ar vietējiem resursiem padara attiecīgo dzīvesvietu ilgtspējīgu. PP ilgtspējība iekļauj arī ilgtspējīgu cilvēcisko attiecību uzturēšanu, kas ir saskaņā ar permakultūras principiem. Pārmaiņu pilsētas ideja un principi ir nesaraujami saistīti ar permakultūras ideju un principiem.

Permakultūras principu pielietošana pārmaiņu pilsētu projektos

Princips Izteiciens Piemērs
Novērošana un mijiedarbība Beauty is in the eye of the beholder. Pirms jebkura projekta sākšanas noskaidro, kas jau notiek tuvējā apkārtnē.
Tvert un uzkrāt enerģiju Kal dzelzi, kamēr tā karsta! Izmanto enerģiju, kuru atraisa pārmaiņu modelis – radi dažādus veidus, kā cilvēkiem iesaistīties un atbalstīt projektu.
Iegūt ražu Tu nevari strādāt ar tukšu vēderu. Pasākumos kolekcionē idejas uz līmlapiņām vai plakātiem.
Pielietot pašregulāciju un pieņemt atsauksmes, atbildes, reakcijas Tēvu grēki piemeklē bērnus līdz pat septītajai paaudzei. Radi iespējas kopienai izteikt savas domas; savos plānos iekļauj izvērtēšanas un attīstības iespējas.
Izmantot un novērtēt atjaunojamos resursus un pakalpojumus Ļauj dabai iet savu gaitu. Strādā ar esošām aktualitātēm, tendencēm un projektiem, kur vien iespējams.
Neražot zudumus un atkritumus A stitch in time saves nine… Waste not, want not. Izmanto psiholoģisko apziņu, lai izvairītos no konfliktiem, kur vien iespējams.
Plānot no mustura/ dizaina līdz detaļām Can`t see the wood for the trees. Energopatēriņa samazināšanas plānošana – stratēģiskā, kā arī mikro līmeņa
Integrēt nevis dalīt Many hands make light work. Sadarbība, sadarbība, sadarbība!
Izmantot sīkus un lēnus/ pakāpeniskus risinājumus Jo lielāks, jo smagāk krīt. Lēnāk brauksi, tālāk tiksi. Dod grupai laiku, lai tā veidotos un augtu, pirms sākas reāla darbība.
Izmantot un novērtēt daudzveidību Neliec visas olas vienā grozā. „Gan, gan…” nevis „vai nu, vai nu…” – strādāsim gan pēc Tava prāta, gan mana.
Izmantot un novērtēt robežjoslas/ malas Nedomā, ka Tu esi uz pareizā ceļa tikai tāpēc, ka to staigā citi. Robežas starp sistēmām ir interesantas – starp esošajām un jaunām kustībām, valdību un uzņēmējiem, jaunajiem un vecajiem… savos projektos rīko daudzas sanāksmes.
Radoši izmantot un reaģēt uz pārmaiņām Vīzija nozīmē nevis redzēt lietas, kādas tās ir, bet gan- kādas tās būs. Saglabā vīziju atvērtu, aktīvu un radošu – nesasien to un nepārstāj to attīstīt.

Avots: „Permaculture – Principles And Pathways Beyond Sustainability” (David Holmgren)

Elastīgu sistēmu pazīmes

Cieša atgriezeniskā saite Sistēma var ātri noskaidrot, kas notiek tās iekšienē, un reaģēt uz notiekošo
Daudzveidība Par daudzveidību visās sfērās – ekoloģijas, sociālajā un ekonomikas – ir jārūpējas, un tā ir jāatbalsta.
Modularitāte Sistēmā esošās apakšsistēmas ir neatkarīgas vai ne pārāk saistītas – ja viena sabrūk, pārējās turpina darboties
Ekoloģiskais mainīgums Ekosistēmas pastāvīgi mainās. Jebkuri mēģinājumi ierobežot vai apstādināt pārmaiņas parasti ir katastrofāli. Prātīgi ir izprast sistēmas mainīgumu.
Izprast lēnos mainīgos lielumus Lēnie mainīgie lielumi parasti ir noteicošie, lai izprastu sistēmu. Tie nosaka sliekšņus, kas sistēmu var novest pie jauna režīma
Sociālais kapitāls Elastīga pasaule veicinātu uzticību, labi attīstītus sociālos tīklus un piemērošanās spējas. Elastību lielā mērā veido cilvēku spēja reaģēt un kopīgi strādāt.
Inovācijas Elastīgā sistēmā uzsvars ir uz mācīšanos, eksperimentēšanu, vietēji izstrādātiem noteikumiem un pārmaiņu atzīšanu.
Pārvaldes pārklāšanās Institūcijas, kuru pārvaldes struktūrās ir ietverta dublēšana, un sabiedrisko, privāto īpašumtiesību pārklāšanās ar piekļuves tiesību pārklāšanos
Novērtēti ekosistēmu pakalpojumi Mums jāmācās novērtēt ekosistēmu pakalpojumus. Zeme nav bezgalīgs materiālu avots un atkritumu izgāztuve.
Cilvēkiem ir dažādas saiknes savā starpā un ar citām dzīvām būtnēm. Šīs saistības ir gan redzamas, gan neredzamas; gan iekšējas, gan ārējas. Visas saiknes ar mūsu pasauli – slēptas enerģētiskās vai iekšējās – tiek uztvertas kā dabiskas, pastāvīgi piemītošas un neatņemamas mūsu saprātam un rīcībai. Mums jāpēta un jāapzinās mūsu saistības ar citiem cilvēkiem un visu dzīvo pasauli.

Avots: „Ecological Design” (Ishmael, Daniel Quinn)

Ilgtspējīgai cilvēces klātbūtnei uz planētas būtu jāpielāgo savas sistēmas tam, kā patiesībā norit dzīve…
Kamēr cilvēku kultūra ir balstīta uz neilgtspējīgiem principiem un praksi, cilvēku radītās sistēmas piedzīvos sabrukumu.
Ilgtspējīgas cilvēku kultūras ieviešanai jābūt saskaņā ar pārējo dzīvi.

Dzīves likumus var uzskatāmi redzēt un piedzīvot dabā un vietējās (senajās) kultūrās, tas ir ārpus pašreizējās industriālās sistēmas paradigmas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: