Jūnija ziņu lapa

Sveiks, lasītāj!

Izskatās, ka šomēnes mēs mazāk laika pavadīsim pie datora, bet vairāk laika brīvdabas pasākumos un praktiskajos darbos… Bet lietainajās dienās izlasīsim Transition e-avīzes kārtējo numuru un izpētīsim ekociematu ceļu…

Šoreiz aicinām Tevi vairāk  iedziļināties aktuālajā ES sēklu regulas jautājumā, par kuru noris asas debates gan Latvijā, gan ārvalstīs. Eiropas reto un seno sēklu šķirņu saglabāšanas organizācijas ir sagatavojušas kopēju ziņojumu par to, kādus draudus nes jaunais Eiropu aptverošais likumprojekts. Domubiedri Latvijā to ir pārtulkojuši – skati šo ziņojumu pievienotajā failā!
Kā secinājuši Latvijas aktīvisti, jaunā regula nestu ierobežojumus jebkurām darbībām ar sēklām, tai skaitā brīvai apmaiņai bez naudas, it kā lai nodrošinātu pavairojamā materiāla kvalitāti. Organizācijām, kas nodarbojas ar reto un izzūdošo sķirņu saglabāšanu, tiek ieviesti apgrozījuma un darbinieku skaita ierobežojumi (2 milj. eur gadā un ne vairāk kā 10 darbinieku). Tādējādi cietīs tādas pazīstamas organizācijas kā Arche Noah. Regulā ir daudzi termini un vietas, kuru precizēšana ir atstāta vēlākam laikam Eiropas Komisijai, tādējādi ir lielas iespējas ”pievilkt skrūves daudz ciešāk tā, ka mēs pat nepamanām, pa kuru laiku.”

Šī regula apdraud:
1. Cilvēku iespējas apmainīties ar sēklām savā starpā, nekļūstot par potenciāliem likuma pārkāpējiem;
2. Seno, reto un šķirņu saglabāšanu, jo tās būs jāreģistrē samērā dārgā procesā. Reģistrācija būs apgrūtināta tām šķirnēm, kurām piemīt liela mainība un daudzveidība, jo tās neatbilst šķirnes vienveidīguma un nemainības kritērijam, kas ir pamatā industriālajām šķirnēm. Vienlaikus šī industriālo šķirņu īpatnība ir pamatā to jūtībai pret kaitēkļiem un slimībām, kam ir ļoti viegli izplatīties starp ģenētiski identiskiem augiem.
3. Bioloģiskos lauksaimniekus, jo bioloģiskajā lauksaimniecībā prasības pret šķirnēm ir atšķirīgas – vajadzīga lielāka ģenētiskā daudzveidība, jo slimības un kaitēkļus neapkaro ķīmiski. Iespējams, ka regulas dēļ vairs nevarēs reģistrēt un izplatīt tirgū bioloģiskajai lauksaimniecībai domātās šķirnes…

<<< Pārmaiņu kustība >>>

1) Iznācis jūnija numurs Transition Network e-avīzei. Jaunumi un praktiskas idejas no pārmaiņu iniciatīvām visā pasaulē. Lasi to šeit!

______________________________

____________________________________________________

<<< Ekociemati >>>

2) Latvijas Agrārās ekonomikas institūts aicina pievienoties Ekociemata ceļam, reģistrējoties mājaslapā un iepazīstinot ar savām aktivitātēm vai apbraukājot un apciemojot ekociematus. Ekociematu ceļš vieno un stiprina ekociematu kustību Baltijas jūras reģionā, kas palīdz attīstīt ekociematu dalībniekus gan garīgi, gan ekonomiski. Ekociematu ceļš ir virtuāls ekociematu, eko-iniciatīvu un eko-konsultantu tīkls, kurā ekociematu, ekoiniciatīvu un konsultantu piedāvātie pakalpojumi ir apkopoti tematiskās grupās. Sīkāku informāciju lasi šeit!
__________________________________________________________________________________

<<< Citi zaļie projekti un pasākumi >>>

3) Šo sestdienu, 15. jūnijā Lucavsalā pie kopienas gabala notiks talka un Zaļais saiets. Ja pieteiksies interesenti, darbošanās notiks arī svētdien, 16. jūnijā. Sestdien un svētdien Lucavsalā būs igauņu kinorežisori, kas gatavo filmu par Lucavsalu, tāpēc būtu svarīgi talku noorganizēt pēc iespējas interesantāku. Paredzēta apkārtnes apkopšana, pītā žoga veidošana, permakultūras dobju veidošana, eksperimenti ar komposta dušu, kā arī pašaudzētu sēklu maiņa. Vakarā dziesmas un sarunas. Ņemam līdz darba cimdus, personīgos ēdamrīkus groziņus, pašaudzētas sēklas, darbarīkus, ko uzskatām par noderīgiem, cirvjus, lāpstas, zāģus, laužņus, grābekļus u.c., īpaši nepieciešamas paredzētajiem darbiem ir mačetes. Ja ir kāda interesanta ideja, ko varētu iekļaut filmā, droši dodiet ziņu. Pulcēšanās 12.00 pie kopienas dārza. Kontaktinformācija 26325986.

4) Biedrība “homo ecos:” aicina savus draugus un domubiedrus piedalīties smaržīgā un izzinošā ekspedīcijā “Tēja, ar ko Tu sācies?”, kas notiks pašā vasaras plaukumā 2013.gada 28.-30.jūnijā ziedošās pļavās Madonas pusē. Sīkāku informāciju lasi šeit!

5) No 8. līdz 14. jūlijam Saldus novada “Dzilnās” norisināsies gadskārtējais brīvdabas meistarklašu festivāls “Give And Get”. Give&Get mērķis ir atmodināt cilvēkos apziņu, ka katram ir iespēja radīt un īstenot ap sevi visu, ko vēlamies- piepildīt sapņus, uzlabot, dziedināt un pilnveidot sevi, ģimeni, vidi, valsti un pat visu pasauli! Ir tikai jāizzina savi talanti un jāsāk tie īstenot! Festivālā tematiski sadalītās zonās notiek koncerti, meistarklases, diskusijas un radošas nodarbības, kas ļauj ikvienam cilvēkam pamodināt sevī snaudošo radošumu. Sīkāku informāciju lasi šeit!

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: