Atskats uz 6. aprīļa sanāksmi

Sanākšana sākās, dalībniekiem izsakoties par savām personiskajām bažām un cerībām saistībā ar Ikšķiles pārmaiņu pilsētas iniciatīvu, kā arī pastāstot par savu motivāciju, kas mudinājusi iesaistīties iniciatīvā.

Pārrunājot savu šībrīža izpratni par klimata pārmaiņu un naftas izsīkšanas jautājumiem, secinājām, ka pagaidām mums ir pietiekami daudz zinātnieku fakti un pierādījumi. Par klimata pārmaiņām varam pārliecināties kaut vai tuvējos mežos, kur ieviešas līdz šim nebijušas augu sugas, bet jāmeklē papildus veidi, kā sajust un noticēt naftas izsīkšanas aktualitātei, jo, kamēr uz ielām ir tik daudz mašīnas, tam grūti noticēt tīri psiholoģiski. Izskanēja doma, ka samazinoties naftas pieejamībai, automātiski sāksies anti-globalizācijas process, kas apdraud tieši nabadzīgos iedzīvotājus, tāpēc pārmaiņu pilsētas loma ir savlaicīgi radīt „drošības spilvenu”. Tāpat arī Latvijas patiesās neatkarības atjaunošanai jāceļ godā naturālā saimniekošana – nu jau izbijusī pamatvērtība.

Lai rosinātu sevi domāt par iespējamo Ikšķiles pārmaiņu pilsētas vīziju un misiju, iepazināmies ar līdzīgu iniciatīvu statūtiem no Totnes, Brixton, Exmouth, Reno, Stroud un Whitstable pilsētām. Piemēram:
”Pārmaiņu pilsētas Totnes misija ir divdaļīga. Pirmkārt – noteikt, izpētīt un pēc tam īstenot praktiskas darbības, kas samazinās mūsu oglekļa emisijas un atkarību no fosilajiem energoresursiem (kā dzīvotspējīga atbildes reakcija arvien vairāk izskatās nulles oglekļa izmešu līmeņa sasniegšana). Otrkārt – veidot pilsētas elastīgumu, tas ir spēju pretoties ārējiem satricinājumiem un būt pašpietiekamākiem pārtikas, enerģijas, darbaspēka un ekonomikas ziņā.
Šis process (domāts – pārmaiņu pilsētas) ir tā izstrādāts, lai nebaidītu cilvēkus ar statistiku vai lai veicinātu vainas apziņu un ar to saistīto atbildības izjūtu. Pārmaiņu process drīzāk darbojas kā katalizators, kas atbrīvo kolektīvo garu un kopienas entuziasmu, un izmanto līdz šim novārtā atstāto optimismu ģenerējošās darbošanās spēku.”

Vienojāmies, ka katrs no mums mājās detalizēs un uzrakstīs savu personisko vīziju un misiju. Kopējo vīziju un misiju izstrādāsim tad, kad kodola grupiņā būs vismaz 5 dalībnieki.  Būtiski jau no paša sākuma identificēt kopīgās vērtības, uz kurām tiks balstīta iniciatīva, tāpēc vajadzētu rīkot “prāta vētru” ar sekojošu vērtību prioritazēšanu. Arī šo ideju īstenosim, kad būs vismaz 5 dalībnieki.

Tā kā jau iepriekš izskanējušas idejas par sadarbību ar biedrību „Iedzīvotāji”, nospriedām, ka pagaidām mums ir pietiekoši laba sadarbība informācijas apmaiņas ziņā, un ciešāka sadarbība vai formāla iesaistīšanās nav nepieciešama, jo tas varētu lieki kavēt mūsu darbošanos.

Filmu demonstrēšana, kas ir viens no galvenajiem pārmaiņu pilsētas uzdevumiem sabiedrības apziņas līmeņa veidošanai, diemžēl nav guvusi atbalstu no Ikšķiles novada domes. Kultūras un izglītības projektu finansēšanas konkursā iecere ir noraidīta, jo projekts esot aktuāls nelielai mērķauditorijai, un ieteikts piedāvāt šo projektu iesniegt atbalstam Ikšķiles novada skolās. Izskatījām iespēju vākt parakstus no cilvēkiem, kas atbalsta mūsu ieceri, vienlaicīgi pārliecinot komisiju par aktualitāti un reklamējot pasākumu sabiedrībā, bet secinājām, ka cilvēki drīzāk parakstīsies, lai „tiktu vaļā” un tāpat neatnāks. No savas pieredzes secinājām, ka mums pazīstamie kaimiņi noteikti nenāktu, bet zvanīšana pie māju durvīm asociējas ar misionāru darbu, kas izsauc „liec mani mierā” reakciju.

Tomēr esam uzsākuši sarunas ar Britu padomi par iespējām demonstrēt filmu “The Age of Stupid” 8. vai 15. maijā. Iespējams, ka šajos datumos Ikšķilē jau paredzēti pasākumi, tāpēc jāplāno, lai filma nebūtu vienlaicīgi ar citiem pasākumiem. Reklamēšanai varētu izmantot arī Jurģu tirgu 25. aprīlī, jo gadatirgus principā ir vienīgā reize, kad cilvēki iznāk no mājām (gatavi uztvert jaunu informāciju). Problēma ir tā, ka bibliotēkā, kas ir visnotaļ atsaucīga, filmu var demonstrēt tikai pēc darba laiku beigām, tāpēc skatīsimies, vai pastāv demonstrēšanas iespējas jaunajā Ikšķiles dienas centrā. Perspektīvā varētu uz filmu demonstrēšanu pieaicināt arī vietējos speciālistus, kas varētu pastāstīt par naftas izsīkšanu vai klimata pārmaiņām.

Runājot par jaunatvērto blogu www.parmainupilseta.wordpress.lv , vienojāmies par saturu sadaļai, kas paredzēta tiem, kas vēlas iesaistīties Ikšķiles pārmaiņu pilsētas iniciatīvā. Perspektīvā paredzēts, ka jaunumus blogā varēs ievietot katrs iniciatīvas dalībnieks.

Cita starpā arī nonācām pie secinājumiem par Ikšķiles sabiedrību kopumā, kas veidojusies vairāku migrācijas viļņu ietekmē, tāpēc rada neapzinātu konfliktu starp ilgstošajiem iedzīvotājiem un ienācējiem. Iespējams, kopumā Ikšķiles sabiedrība ir ļoti uzskatāms patērētāju sabiedrības paraugs. Pozitīvi ir tas, ka šeit ir ļoti liels īpatsvars iedzīvotājiem ar augstāko izglītību, bet diemžēl tas negarantē izpratni par naftas izsīkšanas un klimata pārmaiņu jautājumiem.

Konstatējām faktu – nav pieejama informācija par pārmaiņu pilsētām un NEXT GEN krievu vai vācu valodā, kas radīs grūtības tiem, kas nepārzina tik labi angļu valodu. Savukārt pozitīvi ir tas, ka tulkotāji labāk apgūs šīs idejas un pratīs labāk izskaidrot citiem. Savstarpējo komunikāciju nolēmām turpināt ar e-pastiem, bet tikšanās reizes plānot ar Doodle.com sistēmu.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: