Permakultūras idejas Ikšķilē

Lai iepazīstinātu ar jaunākajām tendencēm lauksaimniecībā, Ikšķiles pārmaiņu pilsētas iniciatīva sadarbībā ar Valsts Lauku tīklu 29. jūnijā organizēja semināru „Permakultūras ideju pielietošana pilsētas mazdārziņos un vertikālo dobju veidošana”.

Semināra sākumā Mičiganas universitātes vides zinību un vadības doktore Guntra Aistara iepazīstināja klātesošos ar permakultūras jēdzienu. Permakultūra (no angļu val. permanent culture – pastāvīga lauksaimniecība un kultūra) – tā ir ekoloģisku principu sistēma, kas izstrādāta Austrālijā septiņdesmitajos gados, lai veicinātu ētisku un ilgtspējīgu dzīvošanu.

Permakultūras ētiku veido gādība par Zemi, cilvēkiem un resursu dalīšana. Deivids Holmgrens izstrādājis 12 pamatprincipus, starp kuriem ir dabas novērošana un mijiedarbība, enerģijas uzkrāšana, atjaunojamo resursu un daudzveidības izmantošana utt. Permakultūrai raksturīgs arī teritorijas dalījums zonās pēc izmantošanas intensitātes lieluma – sākot ar cilvēka un mājas zonu un beidzot ar neskarto dabu.

Tā kā permakultūras principus vienlīdz labi var pielietot gan lauksaimniecībā, gan pilsētu plānošanā, uz tiem ir balstīta arī pārmaiņu pilsētu koncepcija, ar kuru iepazīstināja ilgtspējīgas attīstības eksperts Artūrs Polis. Klātesošie tāpat uzzināja arī par naftas izsīkšanas problēmas aktualitāti mūsdienās un jaunākajām atziņām klimata pārmaiņu jautājumā, ko ņem vērā un cenšas risināt pārmaiņu pilsētu kustība pasaulē. Ikšķile ir pirmā un pagaidām vienīgā šāda veida pilsēta Baltijā.

Vertikālās dobes

Lai inovatīvās idejas pārbaudītu praksē, semināra otrajā daļā tika izveidota 1,2 m augsta vertikālā puķudobe ar samtenēm, leduspuķēm un alisītēm. Šādā oriģinālā veidā, piemēram, ir iespējams izaudzēt vairāk ražas urbānās šaurības apstākļos, kas ir aktuāli mazdārziņu apsaimniekotājiem. Turklāt dobe ir ainaviski pievilcīga un piemērota arī dārzeņu audzēšanai. Piemēram, vienu metru augsta dobe var aizvietot pat 10 m garu kartupeļu vagu. Šādu dobi var izmantot arī redīsu, salātu, tomātu un daudzu citu augu audzēšanai. Īpaši labi šādos apstākļos augot zemenes. Izvēloties augus vertikālajai dobei, jāņem vērā augšanas apstākļu īpatnības – komposta augsne, kas pakļauta izžūšanas riskam, turklāt augiem jāspēj augt uz sāniem, kas diez vai derēs burkāniem.

Vertikālās dobes izveidošanu, protams, jāsāk ar nesošās struktūras izveidi, kurai pamatā ir veikalos nopērkamais sētas siets. Tas jāizvēlas ar pēc iespējas lielāka diametra stieplēm un mazākām sieta acīm, lai nodrošinātu maksimālu dobes stingumu. Izmantojot plaši pieejamo sietu ar 75 x 100 mm acīm, dobi jāveido platu un ne augstāku par 1,2 m, un īpašu uzmanību jāpievērš dobes blīvēšanai. Izmantojot stingākus sietus, augstumu var palielināt pat līdz 2 m.

Aptuveni 2 m garo sieta posmu saliec cilindrā, kuram vienā galā atloka balsta ”ķepiņas”, to novieto uz līdzenas un stabilas zemes, un uz atlocītajiem posmiem novieto akmeņus. Tagad var sākt augsnes pildīšanu. Lai augsne turētos konstrukcijā, gar dobes ārmalu jāber komposts ar lapām, zariņiem vai salmiem, bet centrā var bērt irdenu melnzemi. Svarīgi ir dobes augstuma pirmo trešdaļu noblīvēt, berot smiltis, granti, melnzemi un laistot ar ūdeni. Otrajā trešdaļā var bērt mazāk smiltis un melnzemi, bet augšpusē tikai vieglu augsni.

Uz semināru bija ieradušies vairāk nekā 20 cilvēki gan no Ikšķiles, gan citiem novadiem. Tā kā interese par permakultūru un pārmaiņu pilsētām ir ļoti liela, nākotnē paredzēti arī citi līdzīgi semināri un pasākumi.

Viena atbilde to “Permakultūras idejas Ikšķilē”

  1. Andris Says:

    Labais pasākums! Pareizi vai nepareizi kāda dobe – nav nozīmes. Man patika cilvēki, kas atnākuši ko ieraudzīt un piedalīties kļūdu ražošanā – ar izzināšanas un jaunrades prieku 🙂

    Sveiciens visiem!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: