Permakultūras semināra atskats

This slideshow requires JavaScript.

Spirāldobe

Ar nelielu nokavēšanos piedāvājam ieskatu aizritējušajā seminārā „Ilgtspējīga saimniekošana jeb ievads permakultūrā”, kas Ikšķilē norisinājās 20. un 21. augustā. Tā ietvaros dalībnieki iedziļinājās modernajā permakultūras koncepcijā, dāsni dalījās savā pieredzē, kā arī iemēģināja roku spirāldobes un raķeškrāns veidošanā.

Semināra praktiskajai daļai tika izvēlēta spirāldobe, kas simbolizē mākslas un funkcionalitātes simbiozi. Šādai dobei ir vairākas priekšrocības –  forma, kas iekļaujas dabiskajā vidē, vairāk telpas augiem, kā arī salīdzinoši vieglā izveide. Turklāt to var veidot arī uz nezālēm pilnas velēnas, noklājot to ar kartona loksnēm, ko mēs arī darījām. Ja tūlīt pēc dobes izveides tā tiek apsēta vai apstādīta, tad kartonus ieteicams rūpīgi samitrināt, bet mēs to nedarījām, jo mūsu gadījumā dobe tiks apstādīta tikai nākamajā sezonā. Spirāldobes parasti izmanto garšaugu audzēšanai.

Kurtuve un skurstenis

Savukārt raķeškrāsns ideju varam izmantot, ja vēlamies uzbūvēt ļoti efektīvu vienkāršas konstrukcijas apkures krāsni. Semināra dalībnieki pārliecinājās, ka raķeškrāsnī efektīvāk sadeg dūmi, radot lielu karstumu bez pierastajiem dūmu mutuļiem. Principā pietiekot, ja ugunskuram uzliek cauruli, kurā norisinās dūmu sadegšana. Apkures krāsnīs gan šis princips ir papildināts ar lejupvērstu dūmu kustību, siltumizolāciju un siltumu akumulējošu mūri, jo krāsns izdeg ļoti strauji, radot raķešdzinējam līdzīgo troksni. Lai gan semināra modeļa kuršanos apgrūtināja sienās atstātās spraugas, princips darbojās, ko pierādīja caurspīdīgie dūmi un uzvārītā ūdens kanna.

Plašo permakultūras tematu saspiest divu dienu programmā bija liels izaicinājums, jo citur ārzemēs permakultūras kursi parasti ilgst divas nedēļas. Tomēr šis ir pirmais mēģinājums padziļināti skaidrot permakultūru Latvijā, kur līdz šim ir bijuši vien daži vienas dienas permakultūras semināri. Tai skaitā seminārs Ikšķilē pagājušā gada jūnijā, kura laikā dalībnieki mācījās veidot vertikālās dobes. Ar augusta seminārā iegūtajām zināšanām dalībniekiem vajadzētu pietikt, lai savu saimniecību padarītu racionālāku un ekoloģiskāku un lai uzsāktu patstāvīgu ceļu aizraujošajā permakultūras pasaulē.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: