Nodarbība par klimata pārmaiņām Zaļajā skolā

Sūtu uzaicinājumu uz Zaļo skolu, kas notiks otrdien – 15.novembrī plkst.18:00 Rīgā, Krāmu ielā 3, 3.stāvā (Barikāžu muzeja telpās). Nodarbības tēma – Klimata pārmaiņas, to kopsakarības Latvijā un pasaulē, kā arī runāsim par mūsu dzīvesveidu, vides ētiku un filozofiju klimata kontekstā. Lektors – LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docente Kristīne Āboliņa, kas ir arī viena no KALME grupas zinātniekiem.

Pēdējā laikā ne tikai plašsaziņas līdzekļos, bet arī ikdienas sarunās cilvēki aizvien biežāk piemin tādus jēdzienus kā «klimata pārmaiņas», «globālā sasilšana» utt. Runāts tiek daudz, bet brīžiem tomēr nav līdz galam saprotams, kas īsti ir klimata pārmaiņas, kādi ir to cēloņi un sekas, un vai šīs sekas vispār mūs te – Latvijā, kur dzīvojam kā Dieva ausī, vispār skar? Vai mēs paši ar savu rīcību izraisām klimata pārmaiņas, vai tas ir dabīgs un nepaturams process? Vai mūsu dzīvesveids, domāšana un ētiskā attieksme pret Dabu ietekmē klimatu uz Zemes? Kā mēs varam katrs samazināt savu ietekmi uz kopējo pasaules klimatu un, vai to varam?

Otrdien Zaļajā skolā meklēsim atbildes uz šiem un arī citiem jautājumiem.

VAK Zaļā skola ir vides izglītības programma pieaugušajiem, kur visas nodarbības notiek bez maksas un uz tām iepriekš nav īpaši jāpiesakās. Esat laipni gaidīti.

Vairāk info par Zaļos skolu: http://www.vak.lv vai zala.skola@inbox

 

Dzīvot ir labi, bet Zaļi dzīvot – vēl labāk!

Uz saredzēšanos otrdien nodarbībā,

Ilze Liepa

VAK Zaļās skolas vadītāja

Neliels ieskats uzziņai par 15.novembra nodarbību:

Planēta Zeme ir daudzus miljardus gadus veca un temperatūra uz tās ir bijusi gan augstāka, gan krietni zemāka nekā šobrīd. Tātad klimats jeb laikapstākļi šeit ir bijuši gan siltāki, gan pavisam vēsi. Taču ātrums, ar kādu Zemi sargājošā atmosfēra sasilst tagad, ir vēl nebijis. Un pirmo reizi planētas vēsturē tieši cilvēks, nevis pati daba, ir šo pārmaiņu galvenais cēlonis. Klimata pārmaiņas ir tik straujas, ka jau tagad apsteidz laiku, kāds nepieciešams sugām un visai pasaules ekosistēmai, arī cilvēkam, lai spētu veiksmīgi tām pielāgoties. Ja mēs, cilvēki, neko nedarīsim, lai šo situāciju kardināli mainītu, globālās sasilšanas sekas mainīs mūsu ierasto pasauli un liks atteikties no dzīvesveida, pie kāda esam pieraduši. Tāpēc ir pēdējais brīdis ikvienam – arī tev! – rīkoties atbildīgi, lai apturētu klimata pārmaiņas un mazinātu to sekas.

 

Klimata pārmaiņas ir process, ko izraisa aizvien pieaugošais ogļskābās gāzes (CO2) un citu piesārņojošo gāzu līmenis atmosfērā. Šīs gāzes aiztur saules siltumu Zemes atmosfērā, kā rezultātā Zeme to neatstaro un notiek atmosfēras sasilšana. Ja siltumnīcas efektu izraisošās gāzes nokļūst atmosfērā, tās tur paliek vairākus gadus. Tā kā šo gāzu koncentrācija atmosfērā turpina pieaug, planētas temperatūra aizvien vairāk paaugstinās.

Pagājušajā gadsimtā vidējā temperatūra pasaulē pieaugusi par 0,6°C. Klimata eksperti prognozē, ka, nenovēršot iemeslus, kas izraisa klimata sasilšanu, 2100. gadā vidējā temperatūra pasaulē būs par 1,4°C līdz 5,8°C augstāka nekā patlaban. Zinātnieki secinājuši, ka, lai apturētu aizvien straujākās klimata pārmaiņas un to izraisītās sekas, pasaules vidējās temperatūras pieaugums nedrīkst pārsniegt 2°C virs līmeņa, kāds bija pirms rūpniecības laikmeta. Tev šie skaitļi varbūt šķiet nenozīmīgi, taču atceries, kāds liktenis piemeklēja dinozaurus… Pēdējā ledus laikmetā, kas beidzās pirms 11 500 gadiem, vidējā temperatūra pasaulē bija tikai par 5°C zemāka nekā mūsdienās, tomēr lielu daļu Eiropas klāja ledus. Tātad arī tikai daži grādi mūsu klimatam nozīmē ļoti daudz!

Advertisements

Viena atbilde to “Nodarbība par klimata pārmaiņām Zaļajā skolā”

  1. Dzintra Says:

    Paldies par interesanto piedāvājumu!


Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: