Ikšķiles centrālais laukums. Centrā būs cilvēks vai mašīna?

aplis28. februārī Ikšķiles novada pašvaldība organizēja sabiedriskās apspriešanas sēdi par ļoti sāpīgo un aktuālo Ikšķiles pilsētas centrālā laukuma rekonstrukciju. Šobrīd laukumu raksturo zaļš zāliens, koki un slikta satiksmes organizācija ap to, tāpēc visiem skaidrs, ka pārmaiņas ir nepieciešamas, bet par to – kādas? – domas dalās.

Projektētājs A-Vide izklāstīja savu piedāvājumu jeb pirmo variantu, kurš ir gadiem vecs, un otro uzlaboto variantu, kuru raksturo:

  • plašs bruģēts laukums gājējiem pretī skolai un tautas namam
  • samērā maza zaļā zona
  • transporta aplis, kas aizņem daudz vietas

CSDD audits šo esot atzinis par drošu variantu (autovadītājiem). Pasta ēku pie apļa esot iegādājusies pašvaldība. Tajā tiks izvietots tūrisma informācijas centrs, bet aiz ēkas pašreizējo garāžu vietā būs plaša autostāvvieta.
Skolēna izlaišana no rītiem paredzēta sekundārajā aplī, kā arī aiz pasta (bērnam jāšķērso viena pāreja).
Priedes pie pasta varot atstāt vai nocirst, lai ierīkotu papildus autostāvvietu.
Projekta veidotāji atzīst, ka pilsētas centrālais laukums ir pakārtots satiksmes organizācijai, prioritāte ir mašīnas! Laukuma bruģētās platības lielums esot variējams. Laukumā būšot pulkstenis pretī skolas ieejai, pa perimetru soliņi, kā arī egles vieta, kas vasarā pārtaps strūklakā. Pie skolas būšot arī atklāta tipa bērnu rotaļlaukums. Kastaņu rindu gar skolu vēlams likvidēt, jo tā aizēno skatu uz tautas namu… Laukuma malās būs atbalstsiena līdz 80 cm augstumā. Nogāzes būs principā vienīgās atlikušās zaļās zonas…
Pašreizējās velo-stāvvietas vietā būšot izkāpšana no autobusiem, bet velo-novietnes būs tuvāk tautas namam. Vītolu puduris un ūdens ieplaka daļēji tiks likvidēta, jo pāri ies autoceļš.

aplis2Iebildes no iedzīvotājiem un neatkarīgajiem ekspertiem:

  • Ikšķile ir pietiekoši maza, lai neplānotu tik intensīvu transporta infrastruktūru. Pretarguments no projektētājiem bija absurds un pārsteidzošs: tuvāko 10 gadu laikā automobiļu intensitātei plānots pieaugt par 40%…
  • Nav līdz galam padomāts par velosipēdistu kustības ērtību.
  • Vairāki iedzīvotāji un eksperti ieteica samazināt apļa diametru līdz 32 m, savukārt Ainavu arhitektu biedrības pārstāve minēja jaunākos atzinumus, ka apļi neveicina satiksmes drošību, jo autovadītājam rada sajūtu, ka viņš ir galvenais, tādējādi novēršot uzmanību. Aplis vizuāli un psiholoģiski dominē apkārtējā vidē, tāpēc būtu stingri ieteicams to aizstāt ar T-veida krustojumu. Izrādās, ka apļi esot raksturīgi sešdesmito gadu domāšanai (tehnokrātijas uzplaukums), bet no deviņdesmitajiem gadiem tos Eiropā neizmanto vietās, kur prioritāte ir cilvēks. Krustojums būtu lētāks, drošāks, vizuāli labāks un ērtāks gājējiem un velosipēdistiem.
  • Nav pieņemams centrālā laukuma slīpums (5% un vairāk). Tas jārisina ar līmeņu izlīdzināšanu un atbalstsienu pie tautas nama.
  • Lieks ir sekundārais aplis skolēnu izlaišanai pie skolas.
  • Tika ieteikts izveidot gājēju tiltu, kas savienotu ielu gar tautas namu ar Lībiešu ielu, atstājot galveno transporta kustību iedziļinātu kalnā.

 

Vairāki iedzīvotāji izteica sašutumu, ka identiska diskusija un piedāvājums ir bijis jau pirms 5 gadiem, kad dome esot uzņēmusies izstrādāt alternatīvus variantus. Līdz pat šai dienai alternatīvas nav redzētas… Ar alternatīvām tika domāta plašāka koncepcija par pilsētas centru visas pilsētas mērogā, nevis tikai dažādi satiksmes kustības varianti.

Lai gan dome bija plānojusi nākamo apspriešanu veikt jau pie izstrādāta detālplānojuma, iedzīvotāju spiediena rezultātā tika nolemts sasaukt atkārtotu ieceres apspriešanas sanāksmi un diskutēt par alternatīvām, kurās iestrādāti klātesošo priekšlikumi.

Būvniecības ieceres prezentācijas materiāli apskatāmi un aptaujas anketas aizpildāmas līdz 16.03.2013. Ikšķiles novada pašvaldības zālē, Strēlnieku ielā 10, Ikšķilē.

Papildus dokumenti:
Domes piedāvātais risinājums: http://www.ikskile.lv/lv/novads/aktualitates/?view=article&aid=15365
Krilovska kunga alternatīvais risinājums: http://parmainupilseta.wordpress.lv/2011/10/18/ikskiles-centralais-laukums-plavina-preti-vidusskolai/

 

 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: