Svētdienas reportāža no 7L ekociemata: NextGEN konference un Dragon Dreaming seminārs

Ciemata centrā esošās mājiņas

Ciemata centrā esošās mājiņas

Atsākam svētdienas reportāžu sēriju – pagājušonedēļ solītais raksts izpalika, jo kļūdas pēc nebiju rēķinājies ar to, ka GEN un NextGEN konference man aizņems divas nedēļas nogales… Tad nu šoreiz varu sniegt īsu ieskatu aizvadītajā megapasākumā, kas norisinājās ZEGG ekociematā 100 km no Berlīnes. Savukārt šajā nedēļas nogalē pabiju divu dienu Dragon Dreaming seminārā, par kuru arī vēlos pastāstīt.

GEN (jeb Global Ecovillage Network) konference ir pasaules ekociematu kustības gada lielākais notikums, kad no visas pasaules sabrauc simtiem aktīvistu, lai smeltos iedvesmu, zināšanas un stiprinātu savstarpējo sadarbību. NextGEN ir GEN organizācijas jauniešu nodaļa, kas pulcē ekociematos ieinteresētos jauniešus pat līdz 35 gadu vecumam. Konference katru gadu notiek citā Eiropas valstī – kādā no ekociematiem, kas ir tehniski spējīgs uzņemt ap 400 viesu. Šoreiz tas bija viens no ievērojamākajiem Vācijas ekociematiem (līdzās manam Sieben Linden) – ZEGG, kas atrodas Bad Belzig kūrort-pilsētiņā.

Ekociematā dzīvo ap 100 iedzīvotāju, bet ciemata koncepcijas pamatā ir sociālā sfēra – tas ir, savstarpējo attiecību jautājumu izzināšana, konfliktu preventīva risināšana, kā arī liels uzsvars ir tieši uz mīlestības un partnerattiecību jautājumiem. Interesants ir fakts, ka ekociemats izvietojies bijušā spiegu apmācības centra teritorijā, bet… tie ir bijuši ”mīlas spiegi”, kuru taktikas galvenais ierocis ir bijis nodibināt intīmas attiecības ar ārvalstu diplomātiem, lai attiecīgā brīdī izvilinātu nepieciešamo informāciju…

Kopienas māja ar darbnīcām, dzīvokļiem un semināru telpām

Kopienas māja ar darbnīcām, dzīvokļiem un semināru telpām

ZEGG ekociemata infrastruktūra, salīdzinot ar Sieben Linden, ir iespaidīgāka – daudz lielu ēku, plaša industriālā virtuve, liels restorāns, peldbaseins, plašas un skaistas dušu telpas, liela semināru zāle, interneta kafejnīca… arī ļoti daudz betona un asfalta, kas man nebūt nepatika (un neērti ar basām kājām staigājot). Un vēl, ZEGGā ir ielu apgaismojums, kamēr Sieben Linden katru vakaru slīgst tumsā… Atšķirībā no Sieben Linden, šeit cilvēki arī liberālāk izturas pret wi-fi un mobilo telefonu izmantošanu (tomēr publiskās vietās labāk pa telefonu nerunāt). Neskatoties uz iespaidīgo infrastruktūru, viesu uzņemšanai ZEGGs katru vasaru nomā desmitiem teltis – gulēšana tiek organizēta mazajās teltīs (5 cilvēki katrā), bet pasākuma galvenā daļa – milzīgā cirka teltī.

Pati konference man kā vienam no organizatoriem bija ļoti nogurdinoša. Vidēji sanāca gulēt 5 stundas naktī, jo konference, kas jauniešiem ilga 8 dienas, tika lielā mērā organizēta uz vietas – atbilstoši situācijai, kas nozīmēja arī to, ka katras nākamās dienas pasākumi detaļās tika izplānoti iepriekšējās dienas vēlā vakarā. Šķiet, ka visi 60+ dalībnieki bija ļoti apmierināti (patiesībā vēl īsti nezinu, jo neesmu vēl izsūtījis aptaujas anketu), neskatoties uz dažiem incidentiem, no kuriem lielākais bija kāda dalībnieka psiholoģiska rakstura problēmas un agresīva uzvedība, kas rezultējās ārkārtas situācijas izsludināšanā, kā arī 18 sabojātās automašīnās… Bet dalībnieki bija ļoti saprotoši un visādi atbalstīja organizatorus…

Konferenci apmeklēja arī 14 cilvēku liela delegācija no Igaunijas, no kuriem 6 bija jaunieši manā NextGEN grupā. No Latvijas un Lietuvas (kā vienmēr) neviens, ja neskaita mani… Par igauņu aktīvismu ekociematu kustībā man allaž ir bijis liels prieks – malači!

Drakons

Drakons

”Dragon Dreaming: Emprowering Businesses for the 21st Century” seminārā šajā nedēļas nogalē varēju piedalīties, jo pieteicos uz bezmaksas vietu, kas katrā no Sieben Linden notiekošajiem semināriem tiek rezervēta vietējiem iedzīvotājiem. Pasniedza pats slavenais John Croft, kurš bija labi informēts par to, ka pirms dažiem mēnešiem Latvijā rīkojām pirmo Dragon Dreaming ievadsemināru. Dažreiz man šķiet, ka esmu šausmīgi izlutināts ar visādiem semināriem, jo tā īsti neviens vairs nešķiet saistošs / vērtīgs / profesionāls, bet šoreiz biju ļoti patīkami pārsteigts – seminārs bija ne tikai ļoti iedvesmojošs, bet arī ļoti izglītojošs un labi novadīts. Kladē pierakstīju vairākas lapaspuses… Semināra saturs bija vērsts uz to, lai izskaidrotu dalībniekiem esošās globālās ekonomiskās sistēmas rašanās vēsturi, kā arī ieskicētu vīziju nepieciešamajai ilgtspējīgajai ekonomiskajai sistēmai. Izmantojot Dragon Dreaming metodes principus, Johns Crofts mēģināja dalībniekus motivēt pašiem aktīvi darboties, lai veidotu vēlamo sistēmu ar savu uzņēmumu un organizāciju starpniecību.
Daudz tika pieminēta arī pārmaiņu iniciatīvu kustība, kas iezīmē vēlamo attīstības scenāriju. Klausoties semināru, vairākkārt nodomāju: cik gan žēl, ka šo informāciju nedzird citi IPI biedri un pārmaiņu iniciatīvu aktīvisti Latvijā… sapratu arī vairākas sistēmiska rakstura kļūdas, kuras esam pieļāvuši IPI gadījumā, un kamdēļ biedrība nav sasniegusi tādu aktivitātes līmeni kā līdzīgās iniciatīvās citur pasaulē…

Tiekamies pēc nedēļas!

This slideshow requires JavaScript.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: