Svētdienas reportāža no 7L ekociemata: Ziemassvētki

Lielā eglīte (priedīte) mežā

Lielā eglīte (priedīte) mežā

Šoreiz, protams, sniegšu nelielu ieskatu eko-vāciešu Ziemassvētku tradīcijās. Ekociematā uz svētkiem gan bija vien puse iedzīvotāju, jo daudzi bija izbraukuši pie radiem un draugiem citās pilsētās. Bet tas savukārt ciematā radīja klusu un mierīgu gaisotni pretstatā gaidāmajam Janajam gadam, kad šeit uz lielo ballīti sabrauks visi iedzīvotāji un arī viņu draugi.
Šķiet, ka galvenā svinēšanas diena bija Svētvakars 24. decembrī. Vairums cilvēku jau tās dienas rītā sāka dekorēt dzīvokļus un eglītes (priedītes) un gāja uz kopienas pagrabu pēc produktiem svētku maltītei. Šoreiz ekociemata kooperatīvs bija sagādājis dažus īpašus gardumus, kā, piemēram, šampinjonus, tomātus, speciālu siera šķirni un ķīnas kāpostus… Pēcpusdienā visi sapulcējās ciemata centrā un devās gājienā uz mežu. Taka bija izgaismota ar svecītēm un veda uz eglīti (priedīti), ap kuru tad visi sastājās rinķī, lai dziedātu Ziemassvētku dziesmas, kamēr bērni to rotāja ar svecītēm. Pēc stundu ilgas dziedāšanas sanākušajiem tika dota iespēja pabarot arī meža zvērus, kas izpaudās ta, ka katrs savu līdzpaņemto burkānu vai ko citu varēja vienkārši sviest tik tālu mežā, cik spēdams. Tad pa apli tika dotas piparkūku un cepumu kārbas, kā arī silta tēja un karstvīns. Pēc saviesīgajām sarunām katrs devās mājās, lai atzīmētu Ziemassvētkus pie svētku galda.

Ciemos pie Nikolettas un Mattisa

Ciemos pie Nikolettas un Mattisa

Es Ziemassvētku vakarā devos pie savas mentores Nikolettas, kur baudījām kaut kādu picveidīgu ēdienu un saldējumu. Pēc ēšanas viesiem uz mirkli bija jaatstāj viesistaba, lai, nākot atpakaļ, konstatētu, ka zem eglītes parādījušās dāvanas. Dāvanu izdalīšanas kārtība bija sekojoša – viens sāk un atrod dāvanu ar savu vārdu, izsaiņo un apskatās, un tad nosauc nākamo dāvanas saņēmēju… un tā šis process ilgst līdz visas dāvanas ir nokļuvušas pie adresātiem. Man tika viens zīmējums, našķu paciņa, divi mini-galdautiņi un laporello stila Ziemassvētku stāsts no Bībeles.
Pati Ziemassvētku diena nekā īpaši netika atzīmēta… Priekš manis galvenā svētku diena patiesībā bija Saulgrieži, kuri tika atzīmēti 22. decembrī pavisam nelielā septiņu cilvēku lokā (skaitlis kā jau pienākas Septiņu Liepu ciematā). Vakara tumsā sapulcējāmies vienā no ciemata enerģētiskajām vietām, lai izpildītu īpašu rituālu, kura laikā tika uzrunāti Zemes pamatelementi – zeme, gaiss, ūdens, uguns. Pēc tam starp sanākušajiem tika izveidots īpašs tīkls (tehniski – ar dzijas pavedienu), kurā katrs iesēja pavedienu ar savām vēlmēm nākamajam gadam. Pēc tam tīkls tika nodots dabas garu gādībā, to ierokot lapās un zemē…

92 cm līdaka

92 cm līdaka

Savukārt 23. decembrī es no mentores Nikolettas saņēmu savdabīgu svētku dāvanu. Dažas dienas iepriekš biju viņai ieminējies, ka sen (teju gadu) neesmu ēdis zivis, kuras es vispār ēdu, neskatoties uz savu veģetārismu. Tad nu Nikoletta bija šo vēlmi nodevusi kādam savam draugam un tādējādi tikusi pie zivs – 92 centimetrus garas līdakas, kura nomakšķerēta Elbā… Tik lielu zivi viņa gan nebija gaidījusi. Tad nu mēs konsultējāmies ar vietējo zivju pagatavošanas speciālistu un eksperimentālā ceļā zivi veiksmīgi iztīrījām un pagatavojām, pusotru stundu cepot to sviestā un vīnā… Sanāca tīri garšīga, un uz vakariņām varējām uzaicināt vēl citus ziv-ēdājus. Smādēts netika nekas – pat ne acu āboli un želejveidīgā mēle… Interesanti bija tas, ka tajā pašā viesistabā pa dienu (starplaikā starp zivs tīrīšanu un cepšanu) bija pasākums, kurā piedalījās daudzi vegāni-orientēti cilvēki. Lai viņu labsajūtu nebojātu, iztīrītā zivs tika rūpīgi noslēpta cepeškrāsnī, bet vanna, kurā notika asiņainie tīrīšanas darbi, tika rūpīgi izmazgāta ar smaržīgām ziepēm… Visu cieņu respektam pret dažādi domājošajiem cilvēkiem ekociematā.
Ziemassvētki aizvadīti, bet pirmā ziemīgā diena tik šodien pienākusi. Naktī temperatūra noslīdēja līdz -8 grādiem (vagoniņā bija jāslēpjas zem 4 segām). Sniega gan vēl nav un varbūt arī tik drīz nebūs, jo tuvākajās dienās, paldies Dievam,  temperatūra atkal pacelsies virs nulles.

This slideshow requires JavaScript.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: